«بنام خدای سرما و برفـ» 

 

*سرما ۶۴۳ میلیارد تومان به کشاورزان کهنوجی خسارت زد

 

*خسارت ۶۴۰ میلیارد ریالی سرما به كشاورزان مینابی

 

 

*تازیانه سرما بر جان محصولات کشاورزی هرمزگان

مقدمه :

درصورتیکه در برنامه ریزی های کشاورزی نسبت به نقش عناصر جوی آگاهی کافی وجود نداشته باشد، توفیق چندانی حاصل نخواهد شد. باوجود اینکه کنترل عوامل جوی و اقلیمی ناممکن است.

یخبندان به شرایطی اطلاق میشود که در آن دمای هوا در ارتفاع حدود یک تا دو متری از سطح زمین به صفر یا زیرصفر درجه سلسیوس میرسد . 

کی سرما زدگی میشه؟!

کاهش دما به پایینتر از حد آستانه تحمل گیاه، باعث بروز سرمازدگی میشود و درصورتی که ایـن کاهش موجب رسیدن دمای هوا به پایین تر از صفر درجه سانتیگراد شود باعث بـروز پدیـده یخبندان و یخزدگی گیاه میشود.

از دیدگاه هواشناسی کشاورزی، یخبندان به وقوع دماهای پایین در حدی که منجر به خسارت به بافت های گیاهی شود، اطلاق میگردد.

سرمازدگی چجوریه در گیاهان؟!

در پایان فصل سرما با توجه به تغییر فصل، نوسانات دمـایی شـدیدی مشاهده میگردد به طوریکه در برخی از سالها افزایش دمای هوا طی چند روز متوالی باعث تحریک گیاهان چندساله و بیداری آنها از خواب زمستانی میشود، وقوع سـرما و یخبندان بعد ازاین دوره باعث نابودی بافت های نورس گیاهان، جوانه و شکوفه درختان میوه میشود، همچنین محـصولات زراعی که مراحل حساس دوره رشد آنها با این سرما مواجه میشود خسارت میبینند. این نوع سـرما و یخبندان که معموالً در فصل بهار و اواخر زمستان رخ میدهد به آخـرین یخبندان و سـرمای بهـاره شهرت دارد و بیشترین خسارت را به بخش کشاورزی وارد میکند.

آب وهوا تا حد زیادی بر کشاورزی کشورهای درحال توسعه تأثیر میگذارد و کشاورزان برای رشد محصولات خود به شرایط آب و هوایی مطلوب اعتماد میکنند. در کلمبیا، تنوع آب و هوایی میتواند آسیب پذیری های انسانی را افزایش دهد. شواهد در مورد آسیب پذیری اقتصاد خانوارهای کشاورزی نسبت به تنوع آب وهوا نشان میدهد که آسیب پذیری در این کشور بسیار متغیر است، و تا 65 ٪از خانوارها به عنوان اقتصاد بسیار آسیب پذیر طبقه بندی میشوند .

 

کشاورزی محور اصلی اقتصاد و توسعه مناطق روستایی شهرستان ازنا است که نقش مهمی در عملکرد روستا و محیط روستایی دارد. آگاهی از عملکرد محصولات کشاورزی در ارتباط با محیط طبیعی وعوامل آب و هوایی یکی از ارکان مهم پایداری تأمین مواد غذایی و اقتصاد روستا میباشد. بهره وری اقتصادی تابعی از کارایی و اثربخشی است. کارایی تحت تأثیر میزان اشتغال و سطح زیر کشت است و بهره وری نیز از برداشت در واحد سطح و شرایط بازار تبعیت میکند.  

 اجزا و عناصر چنین سیستمی در تبادل دائمی با محیط پیرامونی است. از مهمترین عوامل محیط پیرامونی اقلیم و شرایط آب و هوایی است که به صورت گسترده و نافذی بر الگوهای کشاورزی اثر دارد .

[چگونه و به چه روشی میشه از این خطر در زمان مناسب اگاه شد؟ استفاده از سامانه هوشمند مدیریت مزرعه بخوبی کشاورزان را در این امر یاری میکنه و میتونه بهشون کمک کنه تا خسارات محیطی را در زمان مناسب اگاه بشن و محصولشون رو نجات بدهند. ]

برای آشنایی با این محصول میتونید از روشهای زیر اقدام  کنین:

1- پیج اینستاگرام به ادرس zimascience@ 

2-تماس از طریق واتساپ 09933467124-09330251758-03538410746-03538410796

3- از طریق ایمیل به ادرس :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید 

4-ازطریق سایت :www.zimascience.com

منبع: 

فصلنامه اقتصاد فضا و توسعه روستایی، سال نهم، شماره چهارم )پیاپی 34 ،)زمستان 1399